Najlepszy lekarz – alergolog w Płocku
Wątpliwy skład produktów spożywczych, wszechobecny kurz, środki chemiczne, dodawane niemal do wszystkiego i mnogość tworzysz sztucznych – wszystko to przyczynia się do rozwoju różnorodnych alergii u coraz większej ilości osób. Z roku na rok przybywa alergików wśród dzieci.
Pierwsze objawy alergii można zauważyć już u kilkutygodniowego noworodka, jednak zdecydowana większość maluchów wykazuje skłonność do alergii w wieku kilku miesięcy, gdy zaczynają spożywać coś więcej, niż tylko mleko matki. Małe dzieci najczęściej borykają się z alergią pokarmową. Gdy u malucha zauważymy częste kolki, bóle brzuszka i ulewanie, a objawom tym będzie towarzyszyć katar, kaszel, lub problemy skórne, koniecznie trzeba zgłosić się do lekarza. Lekarz pierwszego kontaktu zbada dziecko i wykluczy infekcję. W przypadku alergii pokarmowej u małych dzieci, należy stosować odpowiednią dietę eliminacyjną – lekarz poinstruuje rodziców dziecka, w jaki sposób karmić malca.
Zarówno niemowlęta, jak i starsze dzieci, narażone są na tak zwaną alergię wziewną. W tym przypadku substancje uczulające dostają się do organizmu za pośrednictwem układu oddechowego. W taki sposób uczulają przede wszystkim pyłki roślin, sierść zwierzęca lub unoszący się w mieszkaniu kurz, a także wilgoć. Przy podejrzeniu alergii wziewnej u dziecka, pediatra wypisze skierowanie do specjalisty. Alergolog płock z kolei rozpatrzy, czy konieczna będzie dalsza konsultacja. W niektórych przypadkach bowiem alergia wziewna doprowadzić może do dalszych komplikacji, to znaczy: do astmy oskrzelowej. To choroba, na którą zapada coraz większa liczba dorosłych i dzieci.
Specjalista chorób płuc – gdzie szukać pomocy w Płocku?
Specjalista chorób płuc sprawdzi, czy świszczący oddech, napady duszności i ataki kaszlu to „tylko” reakcja organizmu na alergię, czy też wywołana alergią, nieuleczalna astma oskrzelowa. Jeśli objawom towarzyszy również wysypka skórna, w poradni alergologicznej zostaną wykonane testy skórne, pozwalające ustalić źródło uczulenia.
Co robić w sytuacji, gdy u dziecka stwierdzono alergię? Jeśli znamy już przyczynę choroby, należy wyeliminować – lub, gdy jest to niemożliwe, to przynajmniej ograniczyć – źródło uczulające. W przypadku alergii na kurz, należy często sprzątać mieszkanie specjalnymi środkami, unikać kupowania dziecku pluszaków i innych zabawek, stanowiących siedlisko roztoczy. Jeżeli alergię wywołuje sierść zwierzęca, konieczne może okazać się rozstanie z pupilem. Gdy nie chcemy rezygnować z obecności ukochanego zwierzaka w domu, możemy sprawdzić, jak skuteczne będzie działanie leków, jeśli jednak okaże się, iż leki nie radzą sobie tak dobrze, jak byśmy tego chcieli, zdrowie dziecka jest ważniejsze i kotu lub psu należy znaleźć inny, kochający dom.
W domu, w którym przebywa alergik, należy często przewietrzać pomieszczenia oraz starać się stosować produkty, wykonane z naturalnych materiałów. Starajmy się ograniczyć ilość używanych środków chemicznych, a wybierając proszek do prania, zdecydujmy się na ten przeznaczony dla uczuleniowców. Alergia nie jest czymś, z czym nie można żyć, ale z pewnością należy przestrzegać kilku zasad, by życie alergika stało się łatwiejsze.