fizjoterapeuta wrocław

Dobry fizjoterapeuta Wrocław – jak go wybrać? 

Jedną z podstawowych kwestii, którą powinniśmy sprawdzać dokonując wyboru właściwego fizjoterapeuty, to uprawnienia wybranej osoby do wykonywania takiego zawodu. Można to zrobić bardzo łatwo, wchodząc na stronę Krajowej Izby Fizjoterapeutów, która ma rejestr wszystkich osób pracujących w tym zawodzie w Polsce.

Doświadczenie i posiadane kwalifikacje

Jedną z wielu kwestii, na którą powinno się zwrócić uwagę dokonując wyboru najlepszego fizjoterapeuty, powinny być posiadane przez niego kwalifikacje, jak i zdobyte doświadczenie w pracy z konkretnymi schorzeniami u pacjentów. Dzisiejszy poziom specjalizacji i wiedzy sprawia, iż nie jest możliwie bycie najlepszym we wszelkich dziedzinach jednocześnie. Poszukując zatem pomocy w przypadku urazów ortopedycznych albo zespołów bólowych kręgosłupa zwracajmy koniecznie uwagę, aby wybrana przez nas osoba miała ukończone kursy w zakresie manualnej terapii. W przypadku pracy z pacjentami z problemami neurologicznymi, niezbędna jest wiedza w zakresie takich metod, jak PNF, Vojta, Bobath, którą musi posiadać dany fizjoterapeuta. Wrocław to miasto, gdzie możemy znaleźć bez najmniejszego problemu tego typu specjalistów, na przykład pod adresem: http://wroclaw-fizjoterapeuta.pl/ 

Jak dokonać wyboru odpowiedniego fizjoterapeuty?

Musimy mieć zawsze na uwadze, iż bardzo często fizjoterapeuci specjalizują się w wybranej dziedzinie. Niewątpliwie, każdy spośród wykwalifikowanych fizjoterapeutów winien znać się na diagnozowaniu pacjentów, ale trzeba zwrócić też uwagę na to, w czym wybrany przez nas fachowiec najlepiej się czuje, gdyż specjalista zajmujący się na co dzień rehabilitowaniem osób starszych, po udarach, po endoprotezoplastyce stawów, czy też rehabilitacją dzieci, niekoniecznie będzie umiał pomóc w przypadku konieczności przeprowadzenia kompleksowej prehabilitacji sportowców, zarówno tych będących zawodowcami, jak i zajmujący się sportem amatorsko. Nierzadko tworzone są specjalizacje, za sprawą których fizjoterapeuci mają możliwość spełniania zawodowego na każdym spośród etapów rehabilitacji czy prehabilitacji.

W wypadku pacjentów ograniczonych ruchowo, wizyta fizjoterapeuty w ich domu to spore ułatwienie. Świadczenie usług mobilnych to jedna spośród cech, którą posiada dobry fizjoterapeuta. Wrocław to idealne miejsce, aby skorzystać z usług takiej właśnie osoby. W większości przypadków dojazd do pacjentów mieszkających na terenie danego miasta, nie będzie wymagał uiszczania dodatkowych opłat. Najważniejszą zaletą tego typu rehabilitacji, będzie przede wszystkim oszczędność kosztów związanych z transportem chorego, jak i czasu. Domowe, znane pacjentowi środowisko buduje u niego poczucie bezpieczeństwa. Jest to istotne, przede wszystkim w przypadku osób starszych i dzieci. Plusem domowej rehabilitacji jest również możliwość jej właściwego dostosowania do środowiska codziennego. Wizyta w gabinecie rehabilitanta będzie zaś korzystna z uwagi na możliwość wykorzystania właściwego sprzętu. Zabiegi takie, jak chociażby manipulowanie stawami kręgosłupa, będą łatwiejsze do wykonania na stole stacjonarnym do masażu.

Dobry fizjoterapeuta – po czym możemy go poznać?

Obecnie, w dobie dostępnej praktycznie dla wszystkich sieci internetowej, możemy kierować się w swoich decyzjach opiniami użytkowników, którzy nierzadko pozostawiają ocenę wizyty u konkretnego specjalisty. Na pewno łatwiej nam będzie wybrać specjalistę, który pomoże nam w rozwiązaniu danego problemu. Pamiętajmy jednakże, iż internet to nie jedyna opcja, zaś wiele starszych osób może nie korzystać z takiego typu udogodnienia, dlatego czasami warto popytać znajome nam osoby, które korzystają już z usług fizjoterapeuty, do kogo najlepiej się udać – tak zwana ,,poczta pantoflowa” jest jednym spośród najlepszych systemów polecania.

Na co warto zwrócić szczególną uwagę, kiedy znajdziemy już „naszego” fizjoterapeutę?

Pamiętajmy zawsze, iż fizjoterapia jest zawodem medycznym, zatem zgodnie z obowiązującym prawem, fizjoterapeuta ma takie same obowiązki i prawa, jak i lekarz medycyny. Obowiązuje go również tajemnica lekarska, zatem bez zgody pacjenta nie może ujawnić informacji na jego temat.

W czasie odbywania pierwszej wizyty, fizjoterapeuta powinien poruszyć kilka istotnych tematów:

  • najważniejsze dane osobowe, takie jak: PESEL, miejsce zamieszkania,
  • wcześniejsze kontuzje, urazy, choroby współistniejące,
  • tak zwane pytania wrażliwe, na przykład o stopień odczuwanego bólu w czasie miesiączkowania u pań,
  • pytania odnośnie osób bliskich albo chorób, które występowały w poprzednich pokoleniach (na przykład choroby o podłożu genetycznym).

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty – jak się na nią przygotować?

Nigdy nie możemy być pewni tego, co nas czeka na pierwszej wizycie u fizjoterapeuty – nie wiemy, czy będzie nas masował, czy będziemy wykonywać ćwiczenia, czy też specjalista zastosuje specjalne techniki manualne albo podda nas zabiegom o charakterze fizykalnym. Fizjoterapia to sporo mechanizmów i metod, które składają się na rezultaty końcowe terapii, mających za zadanie przywrócić nam pełną sprawność. Zatem powinniśmy być zawsze przygotowani na różne ewentualności, ale tak czy siak w czasie dokonywania rejestracji, warto zawsze zapytać o parę kwestii:

  • czy istnieje możliwość skorzystania z prysznica,
  • czy potrzebny nam będzie strój sportowy,
  • czy po przeprowadzonej sesji będzie konieczne zrobienie sobie dnia wolnego? – po sesji można odczuwać zmęczenie, czy też nawet ból,
  • jak długo potrwa cała sesja?

Related Posts